četvrtak, 26.04.2007.
Mali HDR tutorial - prvi dio.

Nedavno sam uređivao jedan Infotmatički blog- no raskidom suradnje nestao je i interes za taj blog, jer iako je bio dobra zamisao njegovo vođenje dodatan je istraživačko-novinarsko marketinški posao. Tamo sam napisao i par tutorijala, a neki od njih bili su i za HDR fotografiju.
Zbog vaših želji i molbi, vrijeme je da ih vratim doma, gdje pripadaju.
High Dynamic Range ili štreberski rečeno fotografije velikog svjetlosnog raspona, s pravom su veliki hit kod svih fotografa i fotoamatera oduševljenih u otkrivanju svijeta svojim digitalnim fotoaparatima.
Da pojasnim – zapravo radi se o dobivanju nerealno dobre fotografije pomoću par namjerno katastrofalno loše snimljenih fotografija (ako ih gledamo pojedinačno), odnosno spajanju fotografija različite dinamičke vrijednosti.
Dakle o čemu se radi.

Kada snimite fotografiju normalno, vaš senzor orijentirati će se po jednoj ili više točaka svjetlomjera i ponuditi vam u najboljem slučaju najoptimalniji rezultat.
Pritom ako snimate u lošim vremenskim uvjetima, bit ćete i ograničeni takvim uvjetima.
No ukoliko tu istu fotografiju snimite u par varijanti- varirajući pritom brzinu okidanja, od jako spore do prebrze, dobit ćete fotografije u rasponu od presvijetlih („progorenih„) do pretamnih.
Takve bi fotografije inače u krajnjem slučaju izbrisali, no upotrebom HDR-opcije od njih možete dobiti savršenu nadrealnu fotografiju.
Savršenu u tom pogledu, što stapanjem tih ekstremnih snimaka dobijemo prikaz svijetla i ocrtavanja objekata iznad mogućnosti vidljivih samom aparatu, a i našem oku.
Tako će dijelovi fotografije koji su na optimalnoj fotki presvijetli, ovdje biti fino zasićeni, a tamo gdje su pre-tamni- biti će osvijetljeni, a i same boje biti će zasićenije.
Obratite pažnju za lijevi red zgrada kako su im obrisi izašli iz sjene , a inače prebijeli oblaci dobili su dodatni volumen koji bi smo vidjeli tek sa filtrom na objektivu.
Ovaj maleni tutorial za HDR, podijelio sam u dva dijela,
jer se uglavnom dobivanje dobre HDR fotografije i sastoji od 2 djela. Prvi dio je samo snimanje, a drugi je kombinacija fotografija, spajanjem u HDR i obrada.
POTREBNA OPREMA:
Za snimanje kvalitetne HDR fotografije neophodno je imati:
-
Digitalni fotoaparat sa mogućnošću podešavanja brzine okidanja (znači barem neku višu klasu)
-
stativ (stalak za kameru, tripod) – bez njega nemojte niti pomišljati fotkati, jer sve fotografije moraju biti snimljene sa identično istog mjesta, a i najmanji pomak može vam upropastiti trud.
-
daljinski upravljač (ono što smo prije zvali žičani okidač) – nije neophodan, ali će vam podosta olakšati izvedbu i statičnost aparata. Ukoliko ga nemate, dobro je koristiti i "timer okidanje- mogučnost s kojom digitalac odbriji par sekundi prije nego što snimi fotku, tek toliko da se vaš aparat smiri na svom stalku.
SNIMANJE:
Kao sirovinu za kvalitetnu buduću HDR fotografiju trebamo snimiti
najmanje 3 "istovjetne" fotografije- ali s različitim dinamičkim vrijednostima, odnosno pod različitom ekspozicijom (brzinom okidanja).
Za probu snimite prvo jednu fotografiju pod (automatskim) optimalnim vrijednostima. Potom,s istog mjesta, snimite jednu sa ekstremno dugom ekspozicijom, jednu sa srednjim i jednu sa ekstremno kratkom ekspozicijom.
Naravno snimiti možete i više od 3 fotografije. HDR plugin u Photoshopu prihvaća i do 20 fotografija, ali 3 je nekakav minimum za dobar rezultat.
Kod snimanja pazite na pokrete objekte. Ipak trebate snimiti više od jeden fotografije a za to je potrebno neko vrijeme, ako na slikama koje ćete spajati imate objekt na različitim mjestima, dobiti ćete kao mutni objekt.
Također pripazite na vremenske uvjete.
Loše vrijeme može dodatno pridonijeti dramatici i zanimljivosti vaše fotografije, ali vam recimo VJETAR može pomrsiti planove.
Taj nesretni vjetar vam pomiče vegetaciju i oblake, brzinom koju možda golim okom ne primjećujete, ali primijetit ćete na fotografiji kao ružan blur i neoštru fotografiju.
Kada snimate fotografije, radi lakšeg snalaženja idite po redu, od dugo eksponiranih- do onih s kratkom ekspozicijom. Poslije svaki skup fotografija stavite u vlastiti direktorij…no nastavak o računalnim djelu u drugom nastavku.
Naravno sa HDR-om možete i pretjerati i dobiti naizgled zanimljiv kič.
Takva zloupotreba HDR-a sa pretjeranim bojama li prejakim sjenama više izgleda kao šizofreni prikaz renderirane 3D računalne igre nego kao fotografije iz koje smo htjeli izvući ono najbolje. Zapamtite da svaki efekt mora biti u službi priće i cijele slike a ne sam sebi svrha, jer tako samo otkrivate sebe kao nevještog početnika. Dakle , sva sa mjerom i ukusom i naravno, s razlogom;)
Ako niste previše toga shvatili, ne uzimajte to k srcu. Shvatite ovo kao uvod.
U sljedećem nastavku ćemo ozbiljnije ;)
Naravno svi vaši savjeti, iskustva i opažanja uz ovu temu su itekako dobrodošli. Sad trk napraviti par kompozicija spremnih za sljedeći tutorijal gdje ćemo složiti impresivne HDR fotke!
KREATIVNI SAVJET:
Za impresivnu HDR fotku možete se i dodatno potruditi. To će vam biti lakše kada dani postanu kraći. Namjestite vaš fotoaparat na stativ i slikajte neki statični objekt po danu, snimite ga potom predvečer i po noći. Ukoliko dobro izmiksate dobit ćete recimo zgradu sa dnevnim sjenama i zidovima osvijetljenim dnevnim suncem, ali isto tako i s noćnim zvjezdanim nebom. Istina za ovakvu fotografiju potrebno je malo više truda i strpljenja, ali će rezultat stvarno biti osobit.
26.04.2007. u 16:00 •
6 Komentara •
Print •
#